Kokoomuksesta Kiina-yhteyksien vuoksi erotettu Vantaan kaupunginvaltuutettu Jenni Chen-Ye on löytänyt uuden poliittisen kodin vihreiden valtuustoryhmässä. Valinta kummastuttaa kokoomuksen kansanedustajia.
– Kun erotimme Jenni Chenin valtuustoryhmästämme, kävi selväksi, että kiinalaisjärjestön varapuheenjohtajana on hyvin vaikea tai jopa mahdoton toimia ilman, että ymmärtää toiminnan luonteen, kokoomusedustaja Sari Multala tviittaa.
Multalan edustajakollega Saara-Sofia Sirén on samoilla linjoilla. Hän toteaa, ettei ymmärrä vihreiden ratkaisua.
– Tässä pohdinnassa luulisi ihmisoikeuksien puolustamisen ja demokratian kunnioittamisen merkityksen näkyneen… Kokoomuksen kohdalla näin oli. Vihreiden pohdinta on mysteeri, Sirén sanoo.
Jenni Chen-Ye sai maaliskuussa lähtöpassit kokoomuksesta, kun paljastui, että hän oli toiminut aktiivisesti Kiinan vaikuttamistoimintaan ulkomailla liittyvässä FAPPRC-yhdistyksessä. Hän on kertonut myöhemmin jättäneensä Kiinaan liittyvän järjestötoiminnan ja sanonut katuvansa huonoja valintojaan.
Tässä pohdinnassa luulisi ihmisoikeuksien puolustamisen ja demokratian kunnioittamisen merkityksen näkyneen… Kokoomuksen kohdalla näin oli. Vihreiden pohdinta on mysteeri. https://t.co/vXpxcVwIVs
— Saara-Sofia Sirén
(@saarasofia) December 15, 2020
En ymmärrä!
— Saara-Sofia Sirén
(@saarasofia) December 15, 2020