Ihmisoikeusjuristi syyttää supoa pakkomielteestä terrorismiin

Martin Scheininin mukaan oikeustapausten näyttöongelmien syynä on obsessio terrorismin nimikkeeseen.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Ihmisoikeusjuristi, professori Martin Scheinin arvostelee suojelupoliisin päällikkö Antti Pelttarin suhtautumista terrorismirikoksiin.

Hän viittaa Ylen Ykkösaamun keskusteluun siitä, tulisiko terrorismin vastaista lainsäädäntöä kiristää al-Holin kokonaisuuden vuoksi.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

– [Antti Pelttari] tuntui ensi sijassa haluavan useampia tuomioita terrorismin nimikkeellä, vaikka näyttö-, tulkinta- ja soveltamisongelmien syy pitkälti on obsessiossa (pakkomielle, toim.huom.) siihen, Martin Scheinin kirjoittaa Twitterissä.

Pelttari hämmästelee obsessioväitettä.

– Mielenkiintoinen sanavalinta tuo ”obsessio” – johdan virkavastuulla virastoa, jolle kuuluu osavastuu terrorismin torjunnasta Suomessa. Ykkösaamun osalta olisin mielelläni osallistunut myös itse keskusteluun, nyt vain pohjustin sitä ilman mahdollisuutta kommentoida, suojelupoliisin päällikkö vastaa.

Martin Scheinin mukaan kyse on obsessiosta termiin ”terrorismi”, jos sitä käytetään ratkaisuna, vaikka muut keinot toimisivat paremmin.

– Sotarikokset ja rikokset ihmisyyttä vastaan ovat selkeämpi kategoria: objektiivinen tapahtumanäyttö riittää. Jos uusi kriminalisointi: yleisesti aseelliseen konfliktiin osallistuminen, Scheinin täsmentää.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS