IL: Yle hankki sisäänkäynnilleen 170000 euron valotaideteoksen

Satoja LED-valopisteitä sisältävä teos näyttää esimerkiksi Ylen logoa.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Iltalehden mukaan Yleisradio on hankkinut noin 170 000 euroa maksaneen ”elävän valopinnan” taideteoksen pääsisäänkäynnilleen Helsingin Pasilassa. Teos koostuu sadoista LED-valopisteitä.

Ylen tuotannot -yksikön johtaja Janne Yli-Äyhö sanoo Iltalehdelle, että ”totesimme, ettei betoniseinä, joka siinä oli, ole riittävän edustava”. Yli-Äyhön mukaan he halusivat saada paikkaan näkyvyyttä.

– Kyseessä on teknistaiteellinen asia, niin ei voi pelkästään kilpailuttaa halvinta. Eihän tuota voi halvaksi väittää, hintavahan se on. Mutta pitää muistaa, että se on myös isokokoinen eli neliöhinta ei muodostu kovaksi, Yli-Äyhö sanoo IL:lle.

Yleisradion toimitusjohtaja Merja Ylä-Anttila pitää taideteosta perusteltuna. Hänen mukaansa ”Yleisradio on muuttanut paljon pienempiin tiloihin ja säästänyt miljoonia kiinteistöistään ja luopunut muun muassa Isosta Pajasta”.

– En näe mitään pahaa siinä, että Yleisradion – myös suomalaisen merkittävän kulttuurilaitoksen – sisäänkäyntiä voi markkeerata suomalaisella taiteella kaikkien Yleisradiossa vierailevien sekä alueella asuvien iloksi, Merja Ylä-Anttila sanoo IL:lle.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS