Iran varoittaa vastatoimista

Iran kertoo puolustavansa alueellista koskemattomuuttaan.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Iran on ilmoittanut vastaavansa Yhdysvaltojen uhkauksiin. Iranin ulkoministerin tiedottaja Abbas Musav ylisti yhdysvaltain lennokin alasampumista ja totesi, että Iran puolustaa aina alueellista koskemattomuuttaan kaikkia uhkia vastaan. Asiasta uutisoi Radio Free Europe.

– Olemme valmiita vastaamaan kaikkiin Iranin koskemattomuutta uhkaaviin hyökkäyksiin. Päätöksemme eivät ole riippuvaisia ​​heidän päätöksistään, vaan Iran vastaa tiukasti kaikkeen Yhdysvaltojen aiheuttamaan aggressioon tai uhkaan, Musavi totesi.

Iranin ja Yhdysvaltojen välit ovat kiristyneet äärimmilleen sen jälkeen, kun Iran ampui torstaina alas USA:n miehittämöttömän tiedustelulennokin. Iran sanoo, että lennokki ammuttiin alas sen alueella, kun taas Yhdysvaltojen mukaan ampuminen tapahtui kansainvälisessä ilmatilassa Hormuzinsalmen yllä.

Yhdysvaltain Iranin-suurlähettiläs Brian Hookin mukaan on tärkeää tehdä kaikki mahdollinen jännitteiden lieventämiseksi Iranissa.

– Meidän diplomatiamme ei anna Iranille oikeutta vastata sotilaallisella voimalla. Iranin on vastattava diplomatiaamme diplomatialla, eikä sotilaallisella voimalla, Hook kommentoi.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
Politiikka

Kansanedustaja suree Ukrainan lapsia

80 vuotta toisen maailmansodan päättymisestä on muistutus siitä, mihin äärimmäinen kansallismielisyys, valheelliset argumentit ja kansojen alistaminen voivat johtaa, Pia Kauma toteaa.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS