Pauli Kiuru: Puolustusvoimille valtuuksia lennokkien uhkaan

Kansanedustajan mukaan lennokkeja on katsottava uudessa valossa.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Kansanedustaja Pauli Kiuru (kok.) kannattaa hallituksen esitystä, jossa puolustusvoimille annetaan lisävaltuuksia lennokkien ja miehittämättömien ilma-alusten aiheuttamien uhkien estämiseksi.

– Lennokkeja voidaan käyttää tiedusteluun, viranomaisten toiminnan paljastamiseen, salakatseluun, salakuljetukseen. On myös mahdollista, että niitä voidaan käyttää räjähteiden kuljettamiseen ja täsmäkohteiden vaurioittamiseen, Kiuru varoittaa.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Kansanedustajan mukaan nykyisessä lainsäädännössä puolustusvoimille ei määritellä riittäviä ja yksilöityjä toimivaltuuksia puuttua lennokkien tai miehittämättömien ilma-alusten uhkaan. Kiurun mielestä lennokkien uhkaa tulee tarkastella uudessa valossa.

– Suomeen kohdistuvat uhat ovat yhä moninaisempia. Laajamittainen disinformaation levittäminen, kyberhyökkäykset ja lennokit ovat osa tätä kokonaisuutta, joita voidaan pahimmillaan käyttää yhdessä tai erikseen mitä mielikuvituksellisimmillakin tavoilla.

Hallituksen esityksessä ehdotetaan, että jatkossa päätösvaltaa toimenpiteistä lennokkien uhatessa voisi käyttää esimerkiksi varuskunnan päällikkö tai harjoituksen johtaja.

Siviili-ilmailuun ja lennokkeihin liittyvää lainsäädäntöä käsitellään kesän aikana myös Euroopan parlamentissa.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
Elintarviketeollisuus

Suomen elintarvikevienti viriää

Maataloustuotteiden ja elintarvikkeiden viennissä tapahtui positiivinen muutos viime vuoden aikana.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS