Kovan linjan koronavaltiot aikovat liittoutua

Seitsemän valtiota harkitsee rajojen asteittaista avaamista toisilleen.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Koronaviruksen torjunnassa edistysaskelia ottaneet valtiot aikovat liittoutua yhteen talouksiensa vauhdittamiseksi.

Asiasta uutisoivan The Wall Street Journalin mukaan ryhmään kuuluvat Australia, Itävalta, Israel, Tshekin tasavalta, Tanska, Kreikka ja Uusi-Seelanti. Kyseessä on pienistä ja keskikokoisista maista koostuva ryhmä, joissa matkailuala tuo merkittävän osan valtioiden bruttokansantuotteesta. 

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Seitsemästä valtiosta koostuva ryhmä on nyt sopinut keskenään maiden välisen matkustamisen ja turismin helpottamisesta. Matkustusrajoituksia perustellaan muun muassa maiden jo verrattain hyvällä koronavirustilanteella moniin muihin valtioihin verrattuna.

– Valtiomme reagoivat aikaisin ja vahvasti, ja nyt me olemme paremmassa tilanteessa, liittouman muodostumista johtanut Itävallan liittokansleri Sebastian Kurz sanoi viime viikolla ryhmän virtuaalitapaamisen yhteydessä. Maiden johto kokoontuu videoyhteydellä kerran kahdessa viikossa.

Matkustuksen avaamisen yhteydessä valtiot harkitsevat muun muassa maskien säätämistä pakolliseksi, massatestausta, etäisyydestä huolehtimista ihmisten välillä sekä rajojen sulkemista maihin, joissa epidemiatilanne on huomattavasti synkempi.

Itävallan koronastrategiaa valmistelleen Walter Schachermayerin mukaan näillä keinoilla voitaisiin päästä siihen, että viruksen R0-luku pysyisi yhdessä tai alle yhden. Tässä tilanteessa koronavirusta kantava ihminen tartuttaa keskimäärin yhden ihmisen. Epidemiatilannetta voidaan tuolloin pitää seisahtaneena.

– Itävallassa tehty toimenpiteiden yhdistely ja sen menestys antaa meille toivoa, Schachermayer sanoi.

Maiden suunnitelmia on arvosteltu eniten EU:n sisällä. Saksan ulkoministeri Heiko Maasin mukaan liikkuminen Euroopan valtioiden välillä pitäisi palauttaa ennen, kun voidaan puhua turistimatkailusta.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS