Malmössä mellakoita – poliiseja vastaan hyökättiin kivillä

Mellakat alkoivat koraanin häpäisemisestä mielenosoituksessa.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Ruotsin Malmössä on yön aikana ollut rajuja mellakoita, joissa on pidätetty useita ihmisiä. Asiasta uutisoi SVT.

Mellakat alkoivat perjantai-iltana sen jälkeen, kun kaupungin keskustassa pidetyssä luvattomassa mielenosoituksessa oli tallottu koraania. Toisessa välikohtauksessa myös poltettiin koraani.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Mellakoitsijat tukkivat aluksi teitä ja käyttivät ilotulitteita ja käsisoihtuja, mutta myöhemmin yöllä mellakat äityivät väkivaltaisiksi. Poliiseja ja palomiehiä kohti heitettiin kiviä ja useita ajoneuvoja sytytettiin tuleen. Poliisin mukaan mellakoihin osallistui noin 300 ihmistä.

Etelä-Ruotsin poliisilaitoksen tiedottaja Rickard Lundqvistin mukaan tilanne oli räjähdysherkkä.

– [Mellakoitsijat] sytyttivät tulipalon, johon he heittivät autonrenkaita ja romua. Koimme tarpeelliseksi sammuttaa palon ja käskeä ihmisjoukkoa hajaantumaan, ja tämä johti vastarintaan, Lundqvist selittää.

Mellakoiden aikana poliiseja ei paikoin näkynyt alueella. Lundqvistin mukaan tämä oli taktinen valinta.

– Olemme kyllä paikalla ja teemme taktisia valintoja. Se, ettemme näy ei tarkoita, ettemmekö olisi paikalla, Lundqvist kommentoi.

Konstaapeli Thomas Söderbergin mukaan mellakoissa loukkaantui joitakin poliiseja. Tapahtumien vuoksi 10-20 ihmistä on pidätetty.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS