Ohjusiskussa vauroitunut rakennus Ukrainan Harkovassa. LEHTIKUVA / AFP Sergey Bobok

Naton pääsihteeri puhuu Ruotsin pikajäsenyydestä: Hallitsisimme tilanteen

Puolustusliitto pystyy Jens Stoltenbergin mukaan varmistamaan hakijamaan turvallisuuden.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Naton pääsihteeri Jens Stoltenbergin mukaan Ruotsi pääsisi nopeasti puolustusliiton jäseneksi. Hän sanoo Dagens Nyheterin haastattelussa, että pikajäsenyys pätee Suomeen.

– Se tapahtuisi hyvin nopeasti, koska Ruotsi ja Suomi ovat maita, jotka ovat kaikin tavoin niin lähellä Natoa, pääsihteeri sanoo.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Stoltenberg ei puhu vuosista vaan kuukaisista.

– Olen varovainen sanoessani kuukaisien määrän, mutta asian saattaminen paikalleen voisi olla erittäin nopeaa.

Ruotsin ei Stoltenbergin tarvitse olla huolissaan turvallisuudestaan jäsenyyden hakuaikana.

– Olen varma, että pystymme hallitsemaan tilanteen. En kuitenkaan halua mennä siihen, miten tarkalleen sen hoitaisimme.

Suomen kerrotaan Naton päämajan lähteiden mukaan tiedustelleen, miten yksittäiset maat suhtautuisivat hakemuksen jättämiseen.

Naton pääsihteeri arvioi, että kaikki jäsenmaat hyväksyivät Ruotsin hakemuksen.

– Olen hyvin luottavainen, että Natosta tulee suurta tukea sille (jäsenyydelle), hän sanoo.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
Näkökulma

Suomi on nyt reunavaltio

Puolaan kannattaa kiinnittää huomiota, Varsovassa vieraillut ex-ulkoministeri Timo Soini sanoo näkökulmassaan.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS