Neljä pidätetty kahden naisturistin murhasta Marokossa

Tanskalaisen ja norjalaisen nuoren naisen kaksoismurhaa Atlasvuoristossa tutkitaan mahdollisena terroritekona.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Marokossa on pidätettynä neljä miestä epäiltynä norjalaisen 28-vuotiaan Maren Uelandin ja tanskalaisen 24-vuotiaan Vestager Jespersenin murhista, kertoo norjalaislehti Verdens Gang.

Yksi miehistä pidätettiin jo aiemmin, ja kolme muuta pidätystä tehtiin vastikään Marrakechin keskustassa.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Naiset löydettiin kuolleina Atlasvuoristosta maanantai-iltana. Marokon viranomaiset ja Tanskan tiedustelupalvelu pitävät murhia mahdollisina terroritekoina.

Brittiläisen kohulehden The Sunin mukaan toinen naisista olisi surmattu viiltämällä veitsellä kaula auki ja toisen kaula oli katkaistu kokonaan. Tiedot ovat vahvistamattomia.

Edelleen vahvistamattomien tietojen mukaan paikalle olisi yhdeltä hyökkääjältä jäänyt henkilökortti.

Kuukauden lomalla Marokossa olleet naiset olivat lähteneet vuoristoon vaeltamaan. He yöpyivät teltassa, jonka luota heidän ruumiinsa löydettiin. Autiolla alueella liikkuu ihmisiä tähän aikaan vuodesta hyvin vähän.

Internetissä on myös lehtitietojen mukaan julkistettu video, jonka väitetään kuvaavan toisen naisen murhaa.

Aiemmin torstaina uutisvälineissä liikkui myös tietoja, että Tanskan poliisi olisi vahvistanut murhavideon aitouden, mutta tanskalaisen BT-lehden mukaan tieto ei pidä paikkaansa.

Tanskan viranomaiset kertoivat torstaina iltapäivällä yrittävänsä edelleen selvittää videon aitouden.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS