Terroristi sai 23 perheenjäsentä ja tuttuaan maahan – Donald Trump paljasti

USA:n presidentti vaatii loppua ketjumaahanmuutolle.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

New Yorkin terrori-iskussa kahdeksan ihmistä päälle ajamalla tappaneen Sayfullo Saipovin, 29, on kerrottu voittaneen oleskelu- ja työluvan Yhdysvaltoihin maan arpajaisista.

Presidentti Donald Trump puhui tiedotusvälineille maan hallituksen kokouksen yhteydessä. Hän sanoi hyökkäyksen tekijää ”eläimeksi” ja kertoi käynnistävänsä prosessin, jotta oleskelulupia jakavat monimuotoisuus-arpajaiset lopetetaan.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

– Monimuotoisuus-arpajaiset. Kuulostaa mukavalta. Se ei ole mukavaa. Se ei ole hyvä. Se ei ole ollut hyvä, presidentti totesi.

Trumpin mukaan he haluavat tilalle ohjelman, jossa ihmiset tulevat USA:an ansioidensa perusteella.

– Ja haluamme eroon ketjumaahantulosta, Donald Trump viittasi perheenyhdistämisiin.

– Tämä mies joka tuli maahan – tai miksi tahansa haluatte kutsua häntä – toi mukanaan muita ihmisiä. Hän oli yhteytenä – hän oli yhteyspisteenä, pääasiallisena yhteytenä – ja tämä on alustavaa – 23:lle ihmiselle jotka tulivat maahan, tai mahdollisesti tulivat hänen mukanaan. Ja sitä ei voida hyväksyä.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS