Pääministeri kangasmaskien käytöstä: Hallitus käsittelee ensi viikolla

Sanna Marinin mukaan hallitus käy ensi viikolla läpi tilannearvion rajoitustoimien jatkamisesta tai purkamisesta.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Pääministeri Sanna Marinin (sd.) mukaan hallitus ei ole käsitellyt kangasmaskien käyttöä koskevaa suositusta eikä antanut sellaista suositusta.

– Tietenkin katson myös, että tämä on ennen muuta terveysviranomaisten tehtävä tämänkaltaisia suosituksia antaa tai olla antamatta, Sanna Marin sanoi hallituksen tiedotustilaisuudessa.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) pääjohtaja Markku Tervahauta suosittelee, että kaikki kansalaiset käyttäisivät kangasmaskeja muiden suojaamiseksi mahdolliselta tartunnalta.

Marin kertoi, että hallitus käy ensi viikolla läpi tilannearvion, miten rajoitustoimenpiteitä on syytä jatkaa tai missä aikataulussa niitä voidaan oikea-aikaisesti purkaa.

– Tässä samassa yhteydessä käymme perusteellisen keskustelun siitä, onko tarpeen ottaa joitakin muita rajoitustoimenpiteitä käyttöön tai sellaisia toimenpiteitä käyttöön, jotka parantavat sitä, että ihmiset eivät toisiltansa tautia saisi. Tulemme tässä välissä arvioimaan myös tätä (kangasmaski) kysymystä, Marin sanoi.

Pääministeri korosti, että hallitus tietenkin kuuntelee terveysviranomaisten arvioita ja suosituksia, eikä hänellä ole tietoa ohi terveysviranomaisten.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS