Puolan ulkoministeriö tuomitsee ”rasistiset, antisemiittiset ja ulkomaalaisvastaiset ajatukset”. Sen mukaan lauantain suurmielenosoitus Varsovassa oli ”suurimmilta osin isänmaallisten arvojen osoitus”. Sen mukaan mielenosoitus ja marssi oli ”puolalaisten suuri juhla, johon osallistui eri näkemyksiä omaavia ihmisiä, joita kuitenkin yhdistää vapaus ja uskollisuus itsenäiselle kotimaalle”. Ulkoministeriön mukaan ei ole oikeutettua tuomita koko mielenosoitusta joidenkin yksittäisten henkilöiden perusteella.
Kymmenet tuhannet nationalistiset mielenosoittajat kokoontuivat lauantaina viettämään Puolan itsenäisyyspäivää Varsovaan. Osa mielenosoittajista kantoi kylttejä, joissa vaaditiin ”valkoista Eurooppaa ja ”puhdasta Puolaa”.
Kylttien joukossa oli muslimien, juutalaisten ja pakolaisten vastaisia iskulauseita. Erään sillan yllä oli iso lakana, jossa vaadittiin ”rukoilemaan muslimien holokaustin puolesta”. Holokaustilla viitataan kansallissosialistien Saksassa suorittamaan juutalaisten joukkotuhoon, jossa kuoli arviolta kuusi miljoonaa juutalaista.
Israelin hallitus tuomitsi Varsovan mielenosoituksen ”vaarallisena ääriainesten ja rasistien paraatiksi.
– Toivomme, että puolalaiset viranomaiset toimivat mielenosoituksen järjestäjiä vastaan, Israelin ulkoministeriön lehdistöedustaja sanoi.