Puolustusvoimien video: Kopterit lentävät piilossa tutkilta

Puolustusvoimien helikopterit harjoittelevat uudella videolla talvisissa oloissa.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Utin jääkärirykmentin Northern Griffin 20 -harjoitus järjestetään Pohjois-Suomessa 24.2. – 22.3.2020. Kyseessä on vaativa talviolosuhdeharjoitus, jossa sotilaat saavat koulutusta ja kokemusta muun muassa tiedustelu- ja taistelutehtävissä sekä toimintakyvyn ylläpidossa haastavissa Pohjois-Suomen olosuhteissa.

Helikoptereiden harjoituksesta on julkaistu videokooste (alla) Utin jääkärirykmentin Twitter-tilillä.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

– Operoidessa matalalla lentokorkeudella käytetään hyväksi maaston muotojen tarjoamaa suojaa, kuten jokien uomia tai tunturien katvetta. Näin pyritään pysymään erilaisten sensorien tai visuaalisten havaintojen katveessa #utjr #helikopterit #nh90 #northerngriffin20 #ng20 #maavoimat, Utin jääkärirykmentti kertoo videon yhteydessä.

Harjoituksessa on mukana NH90- ja MD500-helikoptereita Suomesta sekä UH60-helikoptereita Ruotsista. Helikoptereiden lentomiehistöt harjoittelevat talvi- ja tunturilentämisen erityispiirteitä sekä kehittävät yhteistoimintakykyä maajoukkojen kanssa. Lentotoimintaa on kaikkina vuorokaudenaikoina.

Utin jääkärirykmenttiin on keskitetty maavoimien erikoisjoukkotoiminta, puolustusvoimien helikopteritoiminta sekä näitä kahta tukevat toimialat.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS