Vastarintaliikkeen taistelija Anaban piirikunnassa Panjshirissa. / LEHTIKUVA / AFP Ahmad Sahel Arman

Rajuja taisteluita Afganistanissa, kymmeniä Talebanin taistelijoita surmattu

Vastarintaliikkeen kerrotaan torjuneen islamistien etenemisen Panjshirin laaksoon.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Afganistanin Panjshirin laaksossa on käyty torstai-illasta lähtien laajoja taisteluita ääri-islamistisen Taleban-liikkeen ja paikallisten vastarintajoukkojen (NRF) välillä.

Kyseessä on viimeinen alue, joka ei ole Talebanin hallinnassa. Laakso sijaitsee vain noin 80 kilometriä pääkaupunki Kabulin pohjoispuolella.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

CNN:n mukaan Taleban on siirtänyt joukkoja maakunnan lähettyville jo viikkojen ajan. Yhteenotot ovat olleet aiemmin satunnaisia. Islamistit ilmoittivat maanantaina edenneensä kolmeen piirikuntaan Panjshirissa.

– He käyttävät viimeisiä voimiaan päästäkseen sisään laaksoon, mutta taistelut jatkuvat edelleen, NRF:n lähde kertoo.

NRF:n tiedottaja Fahim Dashtin sanoi Talebanin menettäneen ainakin 40 taistelijaa ja runsaasti raskasta sotilaskalustoa. BBC:n mukaan Talebanin tappiot olisivat jopa satoja taistelijoita. Laakson sisäänkäynnit ovat edelleen NRF:n hallussa.

Taleban on kehottanut Panjshirissa asuvia hyväksymään tarjouksen tulitauosta ja armahduksesta. Aiemmat neuvottelut ovat päättyneet tuloksettomina.

Panjshirin laakso torjui Talebanin miehitysyritykset myös 1990-luvun lopulla.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS