Ranska vaikeuksissa – ”tilanne heikkenee nopeasti”

Ranskan terveysviranomaiset varoittavat koronatilanteesta.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Ranskan terveysviraston johtaja, professori Jérôme Salomon varoittaa koronavirustilanteen olevan huolestuttava.

– Tilanne heikkenee vauhdilla. Epidemia on erittäin nopeasti kehittyvä. Tapausten määrä kaksinkertaistuu nyt kolmen päivän välein, Ranskan ylin terveysviranomainen Salomon totesi maanantaina Franceinfon mukaan.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Ranskassa oli maanantaihin mennessä todettu 5[nbsp]423 koronavirustapausta. Tautiin on menehtynyt 127 ihmistä. Tehohoidossa on ainakin 400 ihmistä. Salomon kuvaili katastrofaaliseksi tilannetta, jossa Ranskassa jouduttaisiin valitsemaan, keitä potilaista pelastetaan ja keitä ei.

Hän vetosi voimakkaasti kansalaisiin.

– Monet eivät ymmärrä, että on pysyttävä kotona. Meillä kaikilla on suuri rooli siinä, että kunnioitamme ohjeita ja rajoituksia ja vähennämme massiivisesti ihmiskontaktejamme.

– Terveydenhuollossa toimivat tekevät suuria uhrauksia. He vaativat ranskalaisia toimimaan esteenä viruksen leviämiselle pysymällä kotona.

Hänen mukaansa ”kontaktien masiivinen vähentäminen” tarkoittaa sitä, että tavallinen päivittäinen kontakti noin 50-100 ihmiseen pitäisi saada vähennettyä vain muutamaan.

– Tämä viesti ei ole mennyt perille. On helppoa huomata, että sairaaloissa – etenkin Alsacessa, mutta myös muualla – on suuria vaikeuksia hoitaa potilaita, joita saapuu joka päivä, joka tunti.

Esimerkiksi Pariisissa kansa virtasi sankoin joukoin kaduille viikonloppuna, vaikka baarit ja ravintolat pantiin kiinni.

Jérôme Salomon varoitti kenen tahansa voivan kantaa virusta. Hänen mukaansa on suuri riski siitä, että terve kantaja levittää virusta tietämättään.

Useat mediat kertoivat maanantaina Ranskan hallituksen kaavailevan yhä kovempia rajoituksia ihmisten liikkumiseen.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS