Telia otti käyttöön ensimmäiset 5G-tukiasemansa

Yhtiön tavoitteena on aloittaa aloittaa kaupalliset palvelut ensi vuoden alussa.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Telia avasi keskiviikkona esikaupallisen 5G-verkon Helsingin keskustassa. Yhtiön tavoitteena on aloittaa kaupalliset palvelut ensi vuoden alussa.

– Olemme viimeisen kahden vuoden aikana valmistautuneet 5G:hen kokeilujen ja demojen kautta. Perustimme 5G Finland -verkoston uusien palveluiden luomiseksi ja pilotoimiseksi kumppaneittemme ja asiakkaittemme kanssa, ja nyt voimme jatkaa 5G:n mahdollisuuksien tutkimista aidossa 5G-verkossa, kertoo Telia Finlandin teknologiajohtaja Jari Collin yhtiön tiedotteessa.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)

Telian mukaan kaikki 5G-verkon elementit ovat nyt valmiina. Ensimmäiset tukiasemat on otettu käyttöön Helsingissä, ja verkon ensimmäisen vaiheen laajennus jatkuu syksyn aikana.

– Nokia työskentelee Telian kanssa hyödyntäen siinä end-to-end 5G-portfolioitaan ja laaja-alaista osaamistaan tarjoamalla 5G-evoluutiopolun, joka vastaa myös Telian näkemystä. Iloitsemme ensimmäisten 5G-standardin mukaisten AirScale-tukiasemien käyttöönotosta Suomessa, kertoo asiakkuusjohtaja Jan Lindgren Nokiasta.

Telian 5G-verkko toimii Viestintäviraston myöntämillä testitaajuuksilla. Varsinainen kaupallinen toiminta voidaan aloittaa ensi vuonna, kun 5G-taajuudet on jaettu syksyllä järjestettävässä huutokaupassa.

Telia muistuttaa, että 5G:n laajempi käyttöönotto edellyttää myös päätelaitevalmistajilta standardinmukaisten 5G-päätelaitteiden kuten modeemien, tablettien ja puhelinten tuomista markkinoille.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS