USA avustaa Ukrainaa Venäjää vastaan

Yhdysvallat on antanut Ukrainalle lisätukea Kertsinsalmen selkkauksen jälkeen.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Kaksitoista Venäjän SU-27 ja SU-30 hävittäjää laskeutui lauantaina miehitetylle Krimille, kerto Daily Express.

Silminnäkijät sanovat hävittäjien laskeutuneen Belbekin lentotukikohtaan Krimillä. Lentotukikohta on ollut Venäjän hallussa vuodesta 2014 lähtien.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Jännitteet Venäjän ja Ukrainan välillä ovat kasvaneet sen jälkeen, kun Venäjä otti haltuunsa kolme ukrainalaisalusta 25. marraskuuta. Venäjä tulitti aluksia kansainvälisellä vesialueella, valtasi alukset ja otti laivan miehistön vangeiksi.

Nyt Yhdysvallat avustaa Ukrainaa lahjoittamalla sille kymmenen miljoonaa armeijan ylläpitoon ja puolustuskustannuksiin.

Verkkouutiset uutisoi aiemmin Venäjän puolustusministeri Sergei Lavrovin varoittaneen Ukrainan aseellisesta provokaatiosta. Hänen mukaansa Ukrainan hallinto aikoo ryhtyä aseellisiin toimiin vielä tämän kuun aikana.

– Yhdysvallat kehottaa Venäjää palauttamaan välittömästi takavarikoidut alukset ja Ukrainan miehistön takaisin Ukrainaan, pitämään Kertsinsalmen ja Asovanmeren avoinna Ukrainan satamille ja Ukrainan satamista lähteville aluksille sekä kunnioittamaan Ukrainan suvereniteettia ja alueellista koskemattomuutta sen alueella ja kansainvälisillä vesillä, Yhdysvaltain ulkoministeriö tiedotti.

– Teemme näin solidaarisesti Liettuan ja Yhdistyneen kuningaskunnan kanssa, ja suunnittelemme myös lisäävämme turvallisuusapua Ukrainalle, ministeriöstä kerrotaan.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS