Poliisi ja sisäministeriö varoittavat huomattavista ruuhkista Uudenmaan työmatkaliikenteessä maanantaina.
Myös joukkoliikenteellä matkustamiseen on varattava tavanomaista enemmän aikaa, sillä poliisi tekee tarkistuksia junissa ja busseissa. Lauantaina käyttöönotetuilla rajoituksilla pyritään estämään koronaviruksen leviämistä Uudeltamaalta.
Yle kertoo jonojen venyneen noin kuuden kilometrin pituisiksi jo kello 6.30 Päijät-Hämeen rajalla. Viivytys tarkistuspisteellä kesti autoilijalle puolisen tuntia.
Helsingin Sanomien mukaan sadat autot ovat jonottaneet myös Hämeenlinnanväylällä pääsyä maakuntarajan yli.
Poliisi kehottaa autoilijoita varaamaan lupalappupaperinsa valmiiksi prosessin nopeuttamiseksi. Jos etätyö ei ole mahdollista, tulisi työmatkaliikennettä porrastaa mahdollisuuksien mukaan.
Valtatie 1 klo 7.00 aamulla. Kansalaiset ovat valmistautuneet "rajatarkastukseen" kiitettävästi ja suurimmilta jonoilta on vältytty.
Jonoihin kannattaa kuitenkin varautua, suosia etätöitä ja välttää turhaa liikkumista. #pysykotona#poliisi#lupoliisi#koronafi pic.twitter.com/DxrWhySIEo
— Poliisi Länsi-Uusimaa (@LUpoliisi) March 30, 2020
Korjaamme aamu-uutisissa antamaamme kommenttia: Kimppakyytejä ei kannata nyt suosia tartuntariskin välttämiseksi. #koronafi
— Itä-Uudenmaan poliisi (@IUPoliisi) March 30, 2020
Uudenmaan rajalla on odotettavissa huomattavaa ruuhkaa, kun työmatkaliikenne alkaa maanantaina. Aikaa on syytä varata tavallista enemmän myös #joukkoliikenne matkustamiseen. Poliisi tekee tarkistuksia junissa ja busseissa. #UusimaaLockdown #koronafi https://t.co/GYSKxK7J55
— Sisäministeriö (@Sisaministerio) March 29, 2020