Varusmies Ylelle: Kasvisruoalla pärjää, jos sitä viitsii syödä

Mauttomat ateriat eivät sotilaan mukaan nauti armeijassa suurta suosiota.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Varusmiesliitto saa Ylen mukaan palautetta siitä, että kasvisruoassa ei ole makua eikä se täytä vatsaa.

Ylen haastattelemat, Karjalan lennostossa palvelevat Niko Makkonen ja Joona Kinnunen pitävät armeijaruokaa hyvänä, mutta poikkeuksen tekee juuri kasvisruoka.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Makkosen mukaan yleinen kanta on, että kasvisruoka ei nauti suurta suosiota, koska se on niin mautonta. Se näyttää ja maistuu harmaalta, ”vedeltä” kuten Makkonen kuvaa.

Kasvisaterioiden määrää lisättiin armeijassa muutama vuosi sitten. Nyt viikossa tarjotaan kaksi lämmintä kasvisruoka-ateriaa.

Leijona Cateringin tuotekehityksen keittiömestari Jaakko Sauvolan mukaan vastaanotto oli jyrkkä, mutta palautteen määrä on vähentynyt joka saapumiserän jälkeen.

Karjalan lennostossa palvelevien Makkosen ja Kinnusen mukaan syynä ovat juuri mielikuvat vatsat tyhjiksi jättävästä kasvisruoasta.

Makkosen mukaan kyllähän sillä pärjää, jos sitä vain viitsii syödä.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS