Vasemmistonuoret vaatii valtiolta anteeksipyyntöä sisällissodan uhreille ja omaisille

Vasemmistonuoret vaatii, että Suomen valtio pyytää anteeksi vuoden 1918 tapahtumia.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Sisällissodassa kuoli 5 199 punaista ja 3 414 valkoista. Noin 12 000 punavankia kuoli sisällissodan jälkeen nälkään, tauteihin, valkoiseen terroriin sekä teloituksiin leireillä. Vankileireillä oli 1500 lasta. Heistä yli sata kuoli, joista 20 teloitettiin.

– Anteeksipyyntö olisi kansallisesti eheyttävä teko itsenäisyyden satavuotisjuhlan aikana ja kunnianpalautus uhreille ja heidän jälkeläisilleen. Juhlarahakohu osoitti, kuinka kipeä asia punaisten teloitukset on edelleen suomalaisille. Anteeksipyyntö olisi vuoden merkittävin Suomi 100 -teko, joka osoittaisi, että satavuotias Suomi on niin kypsä kansakunta, että se pystyy käsittelemään menneisyyttään, sanoo Vasemmistonuorten puheenjohtaja Hanna-Marilla Zidan tiedotteessaan.

Hänen mukaansa poliittinen vaino jatkui vielä pitkään sodan jälkeen: punaisia leimattiin, syrjittiin ja pahoinpideltiin.

– Valtiollinen anteeksipyyntö olisi syytä esittää sisällissodan uhreille ja heidän omaisilleen, koska nykyinen valtio on suora jatkumo Suomen valtiosta vuodelta 1918, vaikka sen edustajat ovat moneen kertaan vaihtuneet, Zidan sanoo.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS