Ukrainalainen sotilas rintamalla Luhanskin alueella. LEHTIKUVA / AFP Anatolii Stepanov

Viron pääministeri: Sodan kulusta liian ruusuinen kuva

Kaja Kallas muistuttaa Venäjän sotilaallisesta ylivoimasta Ukrainaan nähden.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Viron pääministeri Kaja Kallaksen mukaan Venäjän presidentti Vladimir Putinille on annettava selkeä signaali siitä, että länsimaat tarvittaessa puuttuvat sotatoimiin Ukrainassa.

– Punaisista linjoista ei ole sovittu. En pidä siitä, että julkisesti sanotaan, ettemme puutu missään olosuhteissa, hän sanoi yleisradioyhtiö ERR:n haastattelussa.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Hänen mukaansa Putinille ei ole syytä viestittää, että hän saa tehdä mitä tahansa Ukrainassa ilman pelkoa vakavista seuraamuksista.

Kallas myönsi haastattelussa kuitenkin sen, että Ukrainan vaatima lentokieltoalue on vaikea pala Naton jäsenmaille. Se voisi hänen mukaansa johtaa pahimmillaan sotaan Venäjän ja puolustusliiton välille.

– Jokainen pääministeri haluaa suojella kansaansa ja ajattelee, ettei halua sotaa omalle pihalleen.

Kallas korosti pakotteiden merkitystä. Hänen mukaansa niillä on pyrittävä siihen, ettei Venäjä enää jatkossa pysty rahoittamaan asevoimiaan nykyisellä tavalla.

– Putin ei saa onnistua tässä sodassa, koska nälkä kasvaa syödessä. Krimin valtauksen jälkeen hänelle on valitettavasti tullut tunne rankaisemattomuudesta, hän totesi.

Kallaksen mukaan sota Ukrainassa kulkee huolestuttavampaan suuntaan kuin miltä se ehkä ulospäin näyttää.

– Sosiaalisessa mediassa Ukraina antaa onnistuneesti vaikutelman, että heillä menee erittäin hyvin. Todellisuudessa tämä kuva ei ole kuitenkaan niin ruusuinen. Venäjällä on iso sotilaallinen ylivoima, hän muistutti.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS