Venäjän presidentti Vladimir Putin keskusteli Valko-Venäjän diktaattorin Aleksandr Lukašenkon kanssa perjantaina Moskovassa, kertoo tapaamisen videolle kuvannut venäläinen uutissivusto RBC.
Lukašenko kertoi saapuneensa Moskovan-tapaamiseen varmana siitä, että ”tulemme pärjäämme paremmin kuin koskaan Neuvostoliiton hajoamisen jälkeen – tai itse Neuvostoliitto koskaan”. Lukašenkon mukaan tilanne ei ole sellainen, että ”heidän tarvitsisi hikoilla ja olla huolissaan joistain asioista”.
Putin oli samaa mieltä ja vastasi:
– Aleksandr Grigorijevitš, olette täysin oikeassa! Neuvostoliitto todellakin eli kaiken aikaa pakotteiden alaisena, kehittyi ja saavutti kolossaalista (колоссальных) menestystä.
Putinin mukaan ”nyt tehdään valtava isku talouteen. Mutta viime vuosien käytäntö on osoittanut, että siellä, missä länsimaalaiset ovat asettaneet meitä vastaan rajoituksia, olemme hankkineet uutta osaamista ja palauttaneet vanhat uudelle teknologiselle tasolle. Ja kaikki toimii”.
– Tietysti meistä on tullut vahvempia tässä mielessä, tässä olet oikeassa. Tämä on vain, voisi sanoa, tilaisuuden aika siirtyä kohti sen teknologisen ja taloudellisen itsemääräämisoikeuden vahvistamista, Putin jatkoi.
Putinin mukaan neuvostoaikaiset pakotteet olivat voimassa vielä 1990-luvullakin ”ja vasta sitten siirryttiin uusimpaan aikaan”.